Vrijednost načina upravljanja Općinom ogleda se u kvaliteti života i zadovoljstvu svih njenih žitelja!

Značajne svote novaca utrošene su u ovih, prvih 20 godina u našoj općini. Jeli taj novac pravilno i svrsishodno uložen? Jesu li neki dijelovi općine zakinuti? Jesu li žitelji općine zadovoljni upravljanjem općinom i jesu li ispunjena njihova očekivanja?

Jeli u radu općine dovoljno biti legalist, držati se zakona i imati točne zbrojeve u proračunskoj tablici ili treba raditi uz emocionalnu i moralnu inteligenciju, uz empatiju i pravednost, odgovornost i iskrenost, uz davanje drugima, a ne samo uzimanje od njih; iznad svega uz služenje drugima, a nikako zavaravanjem pustim obećanjima?

Univerzalni moralni kompas upozorava ljude koji upravljaju raznim resursima (dakako i sve ostale) da ne smiju lagati, varati, krasti, da se moraju brinuti za nemoćne, bolesne i invalide; da moraju pravedno postupati s proračunskim sredstvima, pravedno u korist svih građana. Postupa li se tako u našoj općini? Mnogi svjedoče da to nije tako!

Kako ocjenjujete kompetentnost i odgovornost općinskog poglavarstva? Jeste li zadovoljni sufinanciranjem kulturne djelatnosti, vatrogasne, sportske...? (Analitika je neumoljiva).

U zajednicama se rađa mnogo vrsta spontanih i nezavisnih inicijativa koje vode članovi tih zajednica, a rad u zajednici jest proces pomaganja ljudima usmjeren k poboljšanju života u njihovoj zajednici. Jesu li takove inicijative dobro došle, jesu li poticane i podržavane od Općine?

U Hrvatskoj, u 429 općina i 127 gradova zaposleno je 40.000 ljudi - za njihovo preživljavanje treba više od dvije milijarde kuna godišnje iz proračuna. Pola općina i gradova ne zarade ni za plaće - već žive od državne pomoći! Žive na račun građana Hrvatske, a kako se odnose prema onima na čiji teret žive! Jeli to preskup i besmislen "aparat"?

Preporučamo: Razmotrite proračun općine Netretić za sve ove godine postojanja, i posebno razmotrite proračun za 2013. godinu.

Ipak, u Hrvatskoj ima nekoliko primjernih, suvremeno vođenih općina, pogledajte njihove rezultate i civilizirani demokratski način upravljanja (pogotovo pojedine u Istri). U donošenju njihovog proračuna i važnijih odluka učestvuju svi građani, (koji žele)... Kako su druge općine riješile održavanje grobalja i upravljanje istima?

Općinski "izbori" su u svibnju. Treba li nešto poduzeti ili nastaviti istim putem? Smijemo li biti nezainteresirani?

Nezadovoljstvo je prvi korak za kretanje u boljitak. Nezadovoljni ljudi mijenjaju svijet!

Sa zanimanjem očekujemo Vaš doprinos, Vaše mišljenje ili prijedlog. Očekujemo parlamentarnu raspravu u kojoj se možda netko neće složiti s nečijim mišljenjem, ali učinimo sve kako bi se i to mišljenje čulo. Pohvale ili pokude neka bude argumentirane.

(2013-02-28, 23:29) NV