ŽUPNI LIST - RKT ŽUPA PRILIŠĆE

Proštenja:

Sveti Juraj - Jurjevo

U kapeli sv. Jurja u Vukovoj Gorici, svetkovinu sv. Jurja 24. travnja ove godine predvodio je vlč. Matija Pavlaković, koji nas svojim glasom, nadahnutom propovijedi i molitvom podsjeća na strica, nama dragog i nikad prežaljenog prečasnog Miju Pavlakovića.

Sveta Marija Magdalena - Magdalensko proštenje

Za dan svete Marije Magdalene (22. srpnja), na ovu svetkovinu na misno slavlje i proštenje uobičajeno u Prilišće dolaze mnogi župljani koji žive daleko od svoga rodnog kraja, također i vjernici i hodočasnici iz udaljenijih mjesta. Tako je bilo i ove godine. Proslava dana naše zaštitnice započela je trodnevnicom. Naš bivši župnik vlč. Josip Vnučec doveo je birane propovjednike koji su nas potaknuli u svjedočenju vjere, s porukom ohrabrenja kako nas vjera tješi i pomaže u svim teškoćama i kušnjama današnjeg svijeta. Nedjeljnu Svetu misu predvodio je pomoćni biskup zagrebački msgr. Mijo Gorski. Zahvalni smo našem "bivšem" orguljašu g. Ambroziju Puškariću, koji se rado odazvao i uveličao naše proštenje sviranjem orgulja i svojim osebujnim glasom.

Sveti Leonard - Linartovo

Kapela sv. Leonarda na groblju, našeg prvog zaštitnika (6. studeni) bila je i ove godine puna vjernika, zablistala je u punom sjaju. Svetu misu predvodio je naš novi župnik vlč. Josip Priselac. Poslije svete mise organizirano je uobičajeno druženje na kojem se župnik imao prilike upoznati sa župljanima ali i sa znamenitom poviješću ovoga kraja i ove župe.

Posjet Župi svetog Siksta u Pribiću

Naš župnik vlč. Josip Priselac slavio je 25 godina misništva u svome rodnom Pribiću. Ovo slavlje uveličala je i naša Župa s dvadesetak župljana. U povratku smo razgledali velebnu crkvu Majke Božje Dolske - uz tumačenje povijesti mjesta i crkve vlč. Stjepana Dijaneša, koji je bio zadnji stalni župnik naše župe u Prilišću.

Hodočašća

Pročitali smo za vas, zapisali su drugi:  „Hodočašće je određujući element s velikim simboličkim značenjem za cijeli život. Iskustvo pravoga napora oživljava nas, pokreće fizički i psihički te omogućava pronalaženje smisla žrtve. Hodočastiti je dobro, zato valja podržavati hodočašća. Ali, pri tome je nužno produbljivati duhovni cilj hodočašća. Stoga možemo reći kako je čovjek biće koje hodočasti kroz vjekove pronoseći svoju vjeru. Hodočasnik jest onaj koji hodom časti i Stvoritelja i stvorenja, koji prolazi svijetom čineći dobro. Hodočasnik jest hodajući časnik!" Kako to zvuči poučno, odgovorno ali i zahtjevno!

Blagdan sv. Mavra Opata - Bosiljevo

Skupina župljana iz župe Prilišća odlučila je za blagdan sv. Mavra Opata 15. siječnja doći pješke na svetu misu u Bosiljevo. Hodočastili su hodajući iz župe Prilišće u župu Bosiljevo i tim činom skromno počastili domaće župljane u njihovom slavlju, donoseći tako i dar zajedništva, kojim svaki pojedinac dokazuje kako je od životnoga značenja biti dijelom ljudske zajednice. Kako je bilo lijepo vrijeme, sunčano i prohladno, a hodočasnici rasterećeni svakodnevnih briga, put je s lakoćom savladan. Sve je dobro isplanirano, vrijeme polaska i vrijeme dolaska, kontrolne točke na kojima se trebalo okrijepiti, naravno ni „poputnina" nije zaboravljena... U dobrom ozračju svi su se složili kako se upravo na ovaj način puni pozitivna energija, a za to tako malo treba! Naš Župnik, (ujedno i Bosiljevački župnik) zahvalio je za ovaj neobični dolazak na misno slavlje. Tako je zapravo ovom sjajnom idejom obnovljena i tradicija. Nekada se u našem kraju pješačilo i na veće udaljenosti, odlazilo na daleka proštenja ili razne svetkovine. I na kraju, poslije svete mise ova zadovoljna skupina hodočasnika sjela je za isti stol, počastila se, te dogovorila nove susrete, na koje pozivaju i sve vas!

Hodočašće u Ludbreg

Euharistijsko svetište Predragocjene Krvi Isusove u Ludbregu u Varaždinskog biskupiji, jedino je euharistijsko svetište u Hrvatskoj. Župljani župa Prilišće i Bosiljevo hodočastili su u ovo svetište 1. rujna 2012. godine. Vjernici ovamo dolaze u velikom broju već šest stoljeća. U ovo ludbreško proštenište hodočasti se tijekom čitave godine, a velika proštenja u čast Svete Krvi Isusove održavaju se četiri dana uoči prve nedjelje mjeseca rujna, kada se okupi i do 80.000 hodočasnika. Nakon Svete mise obišli smo Varaždinsko groblje, katedralu, Uršulinski samostan, te prošetali  "Špancirfestom", koji se održava u sklopu Varaždinskih baroknih večeri.

Hodočašće na Trsat

Majci Božjoj Trsatskoj hodočastili smo sa župom Bosiljevo 5. kolovoza 2012. godine. Za vrijeme ovog hodočašća posjetili smo Kapelu zavjetnih darova i pomolili se Majci ispred  Kapele svijeća. Nakon svete mise, šetnje Marijinim perivojem i obilaska križnog puta potražili smo osvježenje na plaži u Crikvenici.

Dani kruha - dani zahvalnosti plodovima zemlje

Malom prigodnom svečanošću u župi Prilišće je uz molitvu, blagoslov i simbolično blagovanje obilježen dan zahvalnosti za plodove zemlje. Unatoč sušnoj godini i drugim nedaćama ispred oltara u župnoj crkvi sjajila je sva jesenska raskoš boja i mirisa voća, povrća, cvijeća, kruha i kolača spremna za blagoslov i molitvu zahvalnosti. Plodovi su to zemlje i rada ruku čovječjih koji postaje kruh života i dokaz odnosa čovjeka i prirode... Time se želi kod ljudi razvijati i poticati osjećaj za zaštitu vlastitog okoliša i očuvanje baštine, kako bi na taj način bolje upoznali i njegovali biološke raznolikosti i vrednote našeg podneblja te podizali svijesti o ekološkoj poljoprivredi i zdravoj prehrani. S velikom su ljubavlju žene iz Udruge za očuvanje kulturne i prirodne baštine Zora u suradnji s Župnim vijećem priredile ovu svečanost zahvalnosti plodovima zemlje.

U našoj crkvi oltari su redovito ukrašeni domaćim cvijećem vrlo brižno i smišljeno složenim. To cvijeće, zdravog i prirodnog izgleda, uzgojeno je s mnogo pažnje u domaćem vrtu. Prirodni ljudski život i povezanosti s prirodom danas se događa jedino na selu gdje ljudi nastoje razvijati ovakav osjećaj, te čuvati i održavati tradiciju. Važno je otkriti, vidjeti i osjetiti svu ljepotu iskonske Božje prirode, koja nas čini 'normalnima', stvorenim da živimo na zemlji i od zemlje...

Građevinski radovi na obnovi župne crkve

Već nekoliko godina traju pripreme za obnovu pročelja župne crkve sv. Marije Magdalene u Prilišću. Odlučni smo našu crkvu sačuvati u svojem stilski originalnom obliku, kao skladnu cjelinu, dosljednu stilskom opredjeljenju i vremenu gradnje!

Neuspjeli zidarski radovi izvedeni su još 1988. godine. Upropašteno je do tada skladno pročelje, radovi nisu izvedeni niti kvalitetno, niti stručno. Nažalost i drugi brojni propusti i neznanje oskrnavili su ili izbrisali stilske vrednote kako na pokretnom inventaru tako i na građevinskim dijelovima crkve. Sada želimo obnoviti pročelje i vratiti mu istovjetni izgled kao nekada. Ministarstvo kulture - konzervatorski odjel u Karlovcu propisao nam je posebne uvjete građenja iz područja zaštite kulturnih dobara na osnovu kojeg smo sami pripremili svu potrebnu tehničku dokumentaciju, čime bitno smanjujemo troškove, i temeljem toga dobili smo rješenje kojim se odobrava način izvedbe ovih radova.

U zaštiti kulturnog sakralnog dobra kao što je naša crkva nešto podliježe restauraciji a nešto restituciji, sagledavanjem potrebnih radova i naših materijalnih mogućnosti, te istraživanjem uz stručnu pomoć nadležnih konzervatora došlo se do najboljih rješenja, dakako da je naš najsigurniji put u obnovi crkve ako poštujemo ono što su i kako su učinili vrsni majstori prilikom izgradnje, jer, kako je zapisano: ...ovo je mali, ali značajni dio civilizacijskog nasljeđa zapadno-europskog kulturnog kruga!

Župljani su uvelike smanjili troškove svojim zalaganjem, radom i pronalaženjem najoptimalnijih rješenja, a sam pothvat omogućili su uplatom svojih novčanih priloga.

O pristojnom ponašanju u crkvi

Članovi udruge za očuvanje kulturne i prirodne baštine Zora - Prilišće pripremaju reprint Knjige o lijepom vladanju, koju je priredio Stjepan Butura - svećenik u bolnici sestara milosrdnica.  Tiskana je u Zagrebu 1914. godine, po šestom njemačkom izdanju (autor J. Bern-Krier). Reprint bi obuhvatio samo glavu osmu - Vladanje u crkvi. Ova knjiga - bonton, čuva se u etno zbirci društva, a poklonio ju je nadbiskup koađutor dr. Ante Bauer k Uskrsu 1914. godine Nikoli Žuniću, tada bogoslovu III. godine.

Blagdan Svih svetih - Sesvete

Već od 4. stoljeća crkva jednom godišnje slavi sve svete mučenike, ne misleći samo na osobe koje su proglašene svetima već na veliko mnoštvo onih koji nisu stavljeni ni na oltar ni u kalendar, a ostavili su veliki trag za svog života... Upravo takvima se i mi poklanjamo za blagdan Svih svetih. Bilo ih je (i ima ih) i u našoj blizini. Neupadljivi, često zaboravljeni ljudi koji su živjeli svoj život i savjesno vršili svoje dužnosti, koji su mukotrpno, čestito i pošteno, tiho i skromno, ali ustrajno i neumorno radili na priliškom gruntu i odgajali djecu, a često imali samo znoj, trajanje i na kraju smiraj na ovom svetom mjestu, na našem groblju pri Svetem Linartu.

Vječni mir ovdje je našlo nekoliko tisuća župljana.

To posljednje počivalište na blagdan Svih svetih postaje mjesto naše zahvale i prisjećanja na naše najmilije koji više nisu među nama, na naše susjede, znance... Palimo im svijeće i donosimo cvijeće. Tako je bilo i ovih dana. Mnogo, mnogo posjetitelja. (I mnogo susreta koji se dogode samo za ovu prigodu!?) Nakon svete mise u kapeli Sv. Leonarda, naš župnik vlč. Josip Priselac je obavio blagoslov groblja. Mještani i svi korisnici groblja koji ne žive ovdje, tradicionalno brinu o ovom najuzvišenijem mjestu. Uređuju ga i izgrađuju s posebnim poštovanjem prema svima onima koji tu počivaju, svjesni da izgled groblja odražava kulturu svih nas, čitave naše Župe!

Stoljetni bor na groblju srušen u tajnosti

Nažalost ova će godina biti zapamćena i po nasilnom rušenju stoljetnog bora kraj našeg groblja, zasađenog u pretprošlom stoljeću na crkvenom zemljištu darivanom za novo (sadašnje) groblje. Prema njegovom stanju i čvrstini stručnjaci su mu proricali dugi vijek ali netko je presudio na svoj način, ne poštujući mišljenje i želju velike većine korisnika groblja!

ŽEV - Župno ekonomsko vijeće

(Skraćeni izvod) - Svaka župa treba imati ekonomsko vijeće koje se, osim prema općem pravu, ravna i prema odredbama izdanim od dijecezanskog biskupa i u kojemu neka vjernici, odabrani prema tim odredbama, pomažu župniku u upravljanju župnim dobrima, uz pridržavanje Zakonika kanonskoga prava.

Članovi župnoga ekonomskog vijeća trebaju biti moralno čestite osobe, aktivno uključene u župni život, sposobne procijeniti ekonomska pitanja u crkvenom duhu i po mogućnosti stručnjaci u pitanjima gospodarstva i prava.

Župno ekonomsko vijeće treba služiti kao valjano sredstvo u upravljanju župom i dužno je dati izvještaj pastoralnom vijeću o župnom budžetu, a župnoj zajednici podnijeti izvještaj o korisnoj upotrebi primljenih doprinosa vjernika, te upozoriti na nove inicijative i redovite potrebe župe.

Naša župa ima vrlo aktivno ekonomsko vijeće koje brine o svim potrebama u župi. Nije samo savjetodavno već radno. Organizira i rukovodi građevinskim radovima na obnovi fasade, te u svemu pomaže izvoditeljima. Pripremljen je opširan stručni plan održavanja svih objekata, a za pojedine zahvate izrađena su idejna rješenja i troškovnici.

Župna statistika za 2012. godinu

Kršteni: Dominik Bendeković, Fran Šubašić, Roko Škrtić

Vjenčani: Iva Moškun i Uroš Vukašinović

Umrli: Ivan Ladešić 1930., Josip Dukovčić 1933., Bosiljka Ladešić 1937., Ivan Vinski 1960.

Hvala svima koji brinu i uređuju župnu crkvu, kapelu u Vukovoj Gorici i kapelu u Donjem Prilišću, svima koji brinu o kapeli u Jakovcima i Gornjem Prilišću, svima koji brinu o raspelima u Vukovoj Gorici, Donjem Prilišću i Ladešić Dragi, i svima koji daju svoj doprinos na bilo koji način!

Zahvalni smo svim župljanima koji ulažu mnogo truda i dobre volje kako bi održali župu, obnavljali običaje i sačuvali vjeru!

Povijesne crtice - zapisano prije 100 godina

-       Mjeseca lipnja 1912. godine imala je 25. Domobranska pješačka pukovnija iz Zagreba u okolici Prilišća svoje vojne vježbe. Časnici se sami ponudiše da će svojom momčadi prisustvovati Tijelovskom ophodu. Vojnici su kod pojedinih postaja davali salve iz pušaka, te su se na ophodu vrlo lijepo ponašali i učinili ugodan i lijep utisak kod župljana.

-       Godine 1912. održan je u Beču euharistijski kongres, na kojem je bio bogoslov Leonard Žunić iz naše župe.

-       Priliški trgovac Leonard Žunić kupio je lijepi luster od bronce za kapelu Sv. Leonarda.

-       Iste godine (1912.) za Božićne blagdane nabavljen je novi „Betlehem" iz Austrije.

-       Ovo je zapisao tadašnji vrlo cijenjeni župnik Vjekoslav Špringer (1909.-1915.), koji je iste godine imenovan namjesnim podarhiđakonom za crkveni kotar Karlovački.

Sretan Božić i blagoslovljenu novu 2013. godinu  žele Vam vaš župnik Josip Priselac i suradnici župe sv. Marije Magdalene.

RKT župa Sv. Marije Magdalene - PRILIŠĆE, (Župni ured u Bosiljevu tel.: 857-018)

http/www.prilisce.hr  -  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

uredili: Josip Pavičić, Barbara Franković i Nikola Volović

(2013-01-13, 20:55)